Categories
כללי עסק מהבית

האם 20,000שח בחודש זה הרבה כסף?

אם לא הצלחתם להתעלם מהחדשות בשבוע האחרון, אז אין סיכוי שלא שמעתם שכולם מדברים על פליטת הפה של יאיר לפיד בסטטוס שלו בפייסבוק, כשהוא דיבר על זה שהוא רוצה למצוא שבמשרד האוצר יימצאו פתרון לאופק כלכלי עבור "ריקי כהן" מחדרה, דמות וירטואלית שאמורה לייצג אבטיפוס של משפחה ממוצעת שבה בני הזוג מרוויחים ביחד 20,000שח בחודש.

הנה הפוסט של יאיר לפיד

יאיר לפיד וריקי כהן

 

הסטטוס הזה עורר סערת עולם. דבר ראשון כי פורסם בחג, מה שמיד קומם את המגזר הדתי שכינה את לפיד מנותק מרוב העם "שאכפת לו מקדושת החג", אחר כך ויכוח שלם על האם כוונת המשורר הייתה ל-20,000שח ברוטו או נטו, התווספו אליהם אלו שטוענים ש-20,000שח זה בכל מקרה מעמד גבוה ולא מעמד הביניים, ויכוחים שלמים על ההבדל בין חציון לממוצע המשכורות, ולבסוף יש גם את אלו שמדקדקים שלא משנה אם ה-20,000שח זה נטו או ברוטו, לא משנה אם זה מעמד גבוה או נמוך, לא משנה אם מחשבים את זה לפי חציון או לפי ממוצע, בכל מקרה זה לא מספיק כאן לכלום.

האמת, אני די מרחם על יאיר לפיד. אישית, אני חושב שהוא באמת נכנס לממשלה ולמשרד האוצר כי הוא רוצה לעשות שינוי ולשפר את המצב, ובאיזשהו מקום זאת לא אשמתו שהוא קיבל את המושכות בתקופה כל כך בעייתית גם פה ובארץ וגם בעולם. עצם זה שבזמן שרוב העם היה עסוק בלעשות מנגלים במהלך החג, לפיד היה עסוק בלחשוב על המצב הכלכלי ולנסח סטטוס מראה שהבן אדם משתדל. פרסום הסטטוס במהלך החג היה מיותר, לא היה קורה כלום אם הוא היה מחכה כמה שעות, סה"כ יש כאן באמת אנשים שזה מפריע להם והוא דמות ממלכתית ולכן היה כדאי שיתחשב בזה.

אבל אין ספק שיאיר לפיד דרך כאן על עצב חשוף שהקפיץ עליו כל כך הרבה אנשים, והסיבה היא המספר הזה 20,000שח.

מה זה בכלל מעמד ביניים

מעמד ביניים בעבר היה הגדרה עבור משפחות שגומרות את החודש ועוד נשאר להן קצת בצד כדי לחסוך. בתיאוריה, על מנת לתת לאנשים אופק כלכלי ותקווה, כל אחד עם עבודה קשה אמור להיות מסוגל עם השנים להרים את עצמו מעוני ולהכנס למעמד הביניים, שבו הוא בעל משפחה, בית, ורווחה כלכלית. לפחות ככה זה היה מתואר בחלום האמריקאי שגם החלום הישראלי מבוסס עליו.

ולכן גם יאיר לפיד צודק, וגם האנשים שמבקרים אותו צודקים. לפיד צודק כי הוא מכוון לאיזה משפחה אוטופית שמרוויחה 20,000שח ברוטו (ככה הוא לפחות אמר כששאלו אותו אחר כך למה הוא התכוון), שזה בהחלט סכום שתיאורטית ניתן להגיע אליו באמצעות משכורות.

במצב הנוכחי בארץ, משפחה שמרוויחה 20,000שח נטו בחודש, עם 2 ילדים, אז כנראה שהיא מצליחה לגמור את החודש עם הלשון בחוץ, אם היא מתנהלת כלכלית בצורה מושכלת. בלי יותר מדי חופשות, עם משכנתא חונקת ל-30 שנה ואולי עזרה פה ושם מההורים, יכול להיות אפילו שבפנסיה שלהם אחרי 30 שנה עבודה הם יצליחו לסיים את התשלומים על בית במקום לא מרכזי. לפי הגדרה משפחה כזאת היא מעמד ביניים, במובן זה שהיא נמצאת בין מצב של עוני לבין אלו שיש להם ויכולים להרשות לעצמם יותר.

אבל שכבת מעמד הביניים הולכת ונעלמת… ככל שיוקר המחייה עולה, האינפלציה זוחלת בלי שאנחנו בכלל מרגישים והמשכורות נשארות קפואות או אפילו יורדות, פחות ופחות משפחות יכולות להרגיש את עצמן שייכות לשכבה הזו.

 

האם 20,000שח בחודש זה באמת כל כך הרבה כסף

20000 שחאם אתם מאלו שחושבים ש-20,000שח זה הרבה, אתם בבעייה: אף אחד לא סופר אתכם. והסיבה היא שאתם עניים. אל תרגישו רע עם עצמכם, לפחות אתם רוב העם. זה לא מפתיע כשסקרים מראים כחלקים רבים האוכלוסיה לא יהיו מסוגלים להתמודד עם הוצאה כספית חד פעמית של 8000שח תוך 30 יום (מי עובר את מבחן ה-8,000? – כלכליסט, 2011).

אבל תחייכו, מצבכם עוד טוב יחסית למקומות אחרים בעולם (כמה שנאמר, צרת רבים, חצי נחמה). בספרד יש אבטלת צעירים של 60%, בקפריסין סגרו חודש שעבר את הבנקים לשבוע כי פחדו ממצב של "ריצה אל הבנק" אחרי שבתוכנית הקיצוצים האחרונה כל אזרח במדינה כנראה הולך לאבד שליש מהחסכונות שלו. רק תדמינו מה יכול לקרות גם פה אם איזה גרעון קטן של 40 מיליארד דולר שלא יצליחו להשתלט עליו, או לא עלינו מלחמה.

כמו שאמרו דונלד טראמפ ורוברט קיוסאקי בספר "אנחנו רוצים שתהיו עשירים": אין יותר מעמד ביניים. בעולם היום יש לכם רק שתי אפשרויות, להתפשר מאוד ברמת ואיכות החיים שלכם ע"י כך שתקבלו את הנסיבות כמו שהן ותפנימו שמכאן והילך אתם חלק מהמעמד העני, או שתעשו כל מאמץ על מנת לצאת מהמקום שבו אתם נמצאים על מנת להצטרף למעמד שיש לו.

 

האם בכלל יש מה לעשות

אופציה אחת היא לצקצק בלשון, ולהתווכח עם החברים בעבודה, בשיחות הסלון ומול החדשות טלויזיה ולהגיד שיאיר לפיד מנותק מהעם. העם האמיתי, זה שבאמת לא גומר את החודש. לא "ריקי כהן" מחדרה שהיא ומשפחתה מרוויחים 20,000שח נטו, כי בעלה התמזל מזלו להתברג למשרה בהייטק. אלא האם החד הורית שמרוויחה 4000שח וצריכה להאכיל 4 ילדים, או המנהל המצליח שפטרו אותו בגיל 50 וכבר שנה וחצי לא מוצא עבודה. למשפחה משדרות שלא מצליחה לשלם את חשבון החשמל ובגלל זה מורידים להם את השלטר (סיפור אמיתי, בחור שדברתי איתו היום!). לטמון את הראש בחול כמו בת יענה ולקוות שהמצב הכלכלי ישתפר, שיקרה נס ויעלו לכם את המשכורת בעבודה, שיוקר המחייה יירד, שיאיר לפיד יצליח לעשות משהו.

לא מזמן שמעתי משפט חכם, אני חושב שהוא מאוד מתאים כאן:

"תקווה היא לא אסטרטגיה"

לא יודע מה אתכם, אבל אני מעדיף לא להיות קורבן של נסיבות שהן מחוץ לשליטתי, במיוחד שכל הסימנים מסביב רק מראים שהמצב רק הולך להיות הרבה יותר רע, לפני שהוא יהיה טוב. עם קיצוצים קשים בתקציב, מחירי דירות שרק ממשיכים לעלות בלי סוף, הרבה חוסר בהירות לגבי המצב הכלכלי בעולם, המצב הנפיץ עם אירן ובכלל במזרח התיכון, מי יודע מתי בכלל נחזור לשפיות כלכלית.

עד לפני שנתיים, עבדתי בהייטק. כשיאיר לפיד דיבר על 20,000שיח בחודש, אני יודע מניסיון שזה אפשרי. ובכל זאת החלטתי לפטר את הבוס כי הבנתי שזה לא שווה לשלם את המחיר הנפשי. אני העדפתי לוותר על החלום של הרבה מאוד משפחות בישראל ואני לא מתחרט על זה לשנייה. גיליתי עולם שההזדמנויות בו הרבה יותר גדולות, ושאם פועלים בו לפי אסטרטגיה מושכלת, צעד אחר צעד, ההזדמנויות האלו גם מאפשרות לך לחיות את החלום ולהגיע לחופש כלכלי אמיתי.

אם אתם שייכים לקבוצה השנייה, של האנשים שרוצים לקחת את העתיד הכלכלי שלהם ושל המשפחה שלהם בידיים, ולא להיות קרבן של הנסיבות, אני כאן בשבילכם לעזור לכם לעשות את קפיצת הדרך ליזמות ולעצמאות שמתאפשרת ע"י שיווק באינטרנט. כל מה שאתם צריכים זה ליצור איתי קשר כאן.

לחיי ההצלחה שלכם
חזי הרשקוביץ


תתחברו אליי בפייסבוק
ערוץ היוטיוב שלי

 

 


 

 בשיווק רשתי ואין לכם תוכנית מסודרת איך להצליח? קורס חינם ילמד אתכם איך

 

.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *